آموزش ساخت custom post type وردپرس (قسمت اول)

آموزش ساخت custom post type وردپرس (قسمت اول)

تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳ موضوع: توسعه وردپرس نویسنده: مهرزاد دریس

با استفاده از custom post type ها، وردپرس خود را توسعه دهید

در اینجا ما قصد داریم تا پایگاه ‌داده کتابی را راه اندازی کنیم، که می‌تواند با استفاده از ناحیه مدیریت وردپرس خود آن را کنترل نمائیم و بدین گونه کتاب‌ها را در سایت خود نمایش می‌دهیم.

پست سفارشی وردپرس

پست سفارشی وردپرس

نیاز مندی ها:

دانش مورد نیاز: پی اچ پی، تجربه با وردپرس
نیازمندی: وردپرس نسخه ۳٫۱ و بالاتر
زمان پروژه: ۲۰ دقیقه
فایل پشتیبان
انواع custom post type در وردپرس نسخه ۳٫۰ برای تسهیل توسعه‌دهندگان در اضافه نمودن انواع متفاوت محتوا به پلاگین‌ها و قالب‌ها معرفی شد، که به شما این اجازه را می‌دهد که به سادگی وردپرس را گسترش داده و آنرا بیشتر شبیه یک سیستم مدیریت محتوا بسازید.

در این آموزش ما خواهیم دید که نوع پست سفارشی وردپرس چیست و چگونه از آنها در پلاگین‌ها و قالب‌های خود بلافاصله استفاده نمائید.

۱- انواع پست سفارشی وردپرس چیست؟

در ساده‌ترین حالت نوع پست سفارشی نمایشی از یک نوع محتوا می‌باشد. از این که کلمه”پست” در عنوان وجود دارد مغتشش نشوید. آن به معنای واقعی کلمه می‌تواند هرچه را که شما بخواهید نشان دهد. بنابراین برای مثال، وردپرس چندین نوع پست از قبل تعریف شده دارد:

سعی کنید تا نوع سفارشی وردپرس را به عنوان روشی برای دستکاری محتوا در همان روشی که پست بلاگ را در نظر می‌گیرید، اما با کنترل به مراتب بیشتر برای نحوه نمایش داده شدنش. به عنوان یک هشدار، اگربه سادگی دنبال طبقه بندی محتوای خود به روش‌های متفاوت هستید، از طریق طبقه‌بندی‌ها، برچسب‌ها یا رده بندی سفارشی کار خود را حل نموده و به انواع پست سفارشی روی نیاورید.

۲- چگونه می‌توانم custom post type در وردپرس ایجاد کنم؟

ایجاد یک نوع custom post type وردپرس واقعاً به طور باور باورنکردنی ساده است، و هنگامی که می‌بینید وردپرس چقدر برای شما کار می‌کند، شما متوجه خواهید شد که وردپرس قدرتمند است. کد زیر را در فایل functions.php قالب خود قرار دهید:

 

در واقع این تمام چیزی است که شما برای ساختن یک custom post type وردپرس نیاز دارید. در مثال بالا ما یک نوع پست سفارشی با نام “book” ساخته‌ایم، که ما از آن برای ساختن یک پایگاه‌داده کتاب استفاده خواهیم کرد.ما برچسب هایی را به آن داده، گزینه هایی را تنظیم کرده‌ایم و بهتر است جلو برویم.
مثال بالا بسیار ساده است اما سادگی ساختن انواع custom post type را نشان داده است. حال اگر شما به پنل مدیریت وردپرس خود بروید، بایستی منو جدیدی با نام “Books” را ببینید. جلوتر برویم و قسمت جدید”Books” را بررسی کنیم. به خاطر این‌که”public=>true” قرار داده‌ایم، تمام رابط کاربری مدیر بوسیله وردپرس برای ما تولید شده است، که زندگی ما را ساده تر نموده است.

image1(1)

 

۳- ایجاد پایگاه داده کتاب

در آخرین مثال ما نوعی custom post type وردپرس بسیار ابتدائی را ساخته بودیم، اما ما تنها سطح آنچه که با انواع custom post type ممکن است را تراشیده بودیم. بیائید بیشتر جلو برویم و نوع custom post type تمام عیاری را بسازیم.

بنابراین چه چیزی این‌جا رخ می‌دهد؟ خب اول از همه نوع پست سفارشی خودمان را می‌سازیم و اکثر گزینه‌های موجود با آن را تنظیم می‌کنیم. من به تشریح آن نمی‌پردازم که تمام این گزینه ها در اینجا چه کار می‌کند به خاطر این‌که WordPress Codex آن ها را به خوبی شرح می‌دهد.
دومین تابعی که می‌بینید یک تابع کمکی ساده است که موجب تسهیل تولید برچسب‌هایی می‌گردد که در مدیریت وردپرس برای نوع پست سفارشی استفاده خواهد شد.در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید به صورت دستی آرایه $labels را تنظیم نمائید، اما من این را ساده تر و واضح تر دیدم.
در نهایت ما یک فیلتر را برای تغییر پیغام‌های بروزرسانی شده می‌افزائیم. بنابراین حال زمانی‌که وردپرس پیغام بروزرسانی برای این نوع پست ویژه را نشان می‌دهد، برچسب‌های درست را نشان خواهد داد( به جای این که تنها از “post” در تمامی موارد استفاده کند).

image2

 

۴- مشاهده کتاب‌هایمان

بنابراین حال ما این نوع پست سفارشی را داریم که می‌توانیم در مدیریت وردپرس مدیریتش نمائیم. اما در مورد نمایش کتاب ها در قالب وب سایت چه باید کرد؟
چندین راه که می‌تواند قالب وب سایت شما استفاده شود تا به صورت اتوماتیک محتوی نوع پست سفارشی را نشان دهد:

حال، با داشتن از این فایل‌های قالب در قسمت نمایش، خود کار بزرگی را انجام داده‌ایم، اما بعضاً نیاز دارید تا به صورت پیچیده تری از یک جستجوی سفارشی برای کنترل‌های ریز شده استفاده کنیم. خوشبختانه WP_Query برای تعیین پارامتر “post_type” پوشش کاملی داده است.

image3

۵- نتیجه گیری
حال شما یک پایگاه داده کتاب کاملا کاربردی دارید، که می‌توانید بوسیله محیط مدیریت وردپرس خود آن را کنترل نموده و به شما امکان می‌دهد تا کتاب هایتان را در سایت وردپرس خود نمایش دهید. این راهنما تنها مقدمه‌ای به آنچه که می‌تواند با انواع پست سفارشی بدست آید، است. آن ها قابلیت های قدرتمند غیر قابل باور از وردپرس هستند که انشالله در مقالات آینده آنها را نیز معرفی و آموزش می دهیم، این بخش مهم ترین قسمت پست های سفارشی می باشد، بنابراین از آنها به دقت استفاده کنید، اما از گستردن تخیلاتتان هراسی نداشته باشید: چیزهای بسیار زیادی هست که می‌توانید به سادگی بوسیله انواع پست سفارشی بدست آورید.

۶- نکات دیگر

قبل از پایان نقاط دیگری وجود دارد که ارزش تأمل را دارند:

 

منتظر مقالات دیگر custom post type در رهیافت باشید

دیدگاه خود را بیان کنید 3 دیدگاه

*

مجله فناوری اطلاعات رهیافت
ارتباط آسان - مشاوره رایگان
تلفن بخش مشاوره: 09338334227
تلفن بخش فروش: 061-34453991
تلفن بخش پشتیبانی: 061-34453991
ایمیل پشتیبانی: info@itrahyaft.ir
ایمیل مدیریت: manager@itrahyaft.ir
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شرکت فناوری اطلاعات رهیافت محفوظ می باشد - از ایده تا اجرا توسط شرکت فناوری اطلاعات رهیافت
لودینگ در حال بارگذاری