خطای ۴۰۴ چیست، چه تاثیری بر روی سئو دارد و چگونه آن را مدیریت کنیم؟

خطای ۴۰۴ چیست، چه تاثیری بر روی سئو دارد و چگونه آن را مدیریت کنیم؟

تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ موضوع: آموزش سئو نویسنده: مهرزاد دریس

مدیریت خطای ۴۰۴ به منظور بهینه سازی موتور جست وجو

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که به صورت روزانه اینترنت را زیرو رو می کنید مطمئناً بارها با یکی از معروف ترین خطاهای وب یعنی “Error 404 – Page Not Found”  در حین باز کردن سایت های مختلف روبرو شده اید. همه ما می دانیم که صفحات خطا یک تجربه کاربری ناخوشایندی برای هر کاربر محسوب می شود. اما واقعاً این خطاها چگونه روی موتورهای جست وجو تاثیر می گذارند؟ آیا واقعاً خطاهای ۴۰۴ اثر سوئی بر روی SEO سایت شما می گذارند؟ آیا موتورهای جست وجو وبسایت هایی را که از صفحات با خطاهای بسیار ۴۰۴ برخوردار هستند را به نوعی جریمه می کند؟ با ما باشید تا به پاسخ هر یک از این سوال ها جواب دهیم.

خطای 404

متداول ترین دلایل برای بروز خطاهای ۴۰۴ :

این امکان وجود دارد که خطاهای ۴۰۴ به چند دلیل رخ دهند. برخی از معمول ترین این دلایل به شرح زیر می باشند :

زمانی که یک کاربر یا یک رباط موتور جست وجو به یک صفحه مشکل دار تحت یک سرور درخواست می دهد، سرورهای وب معمولاً به این درخواست پاسخ خطای ۴۰۴ را داده تا به کاربر اعلام کنند که  صفحه مورد درخواستی شما دیگر در سرور مربوطه موجود نیست. معمولاً رباطهای جست وجو به خودی خود هوشمند هستند یعنی اینکه زیاد درگیر خطاهای ۴۰۴ نمی شوند. اما به هر حال برای یک کاربر واقعی بروز یک خطای ۴۰۴ تجربه ناخوشایندی تلقی شده و معمولاً کاربر سعی می کند به دنبال لینکی دیگر در حوضه مد نظر خود بگردد.

عیب دیگر خطای ۴۰۴ این است که  سبب می شود شما لینک های مهم از دیگر دامین ها را نیز از دست بدهید. البته این چیزی نیست که من بخواهم خیلی نگران آن باشم اما به هر حال زمانی که یک کاربر به واسطه یک لینک برگشتی به یک وبسایت مراجعه کرده و با یک صفحه که خطای ۴۰۴ را را نشان می دهد روبرو می شود می تواند ارزش سایت شما را بدین واسطه پایین بیاورد چرا که تصویر این خطای متعلق به وبسایت شما در ذهن کاربر تا مدتها ثبت می شود.

یافتن لینک های ۴۰۴ و اصلاح آنها برای کاربران و سئوی سایت :

حال اجازه دهید ببینیم چطور باید در مقابل خطاهای ۴۰۴ رفتار کرده و چگونه آنها را به منظور گرفتن بهترین نتایج مدیریت کنیم. با ما همراه باشید.

اول از همه ما باید هر نوع خطای احتمالی ۴۰۴ در بلاگ خود را شناسایی کنیم. برای این منظور بهترین گزینه استفاده از ابزار Google Webmaster است. برای استفاده از این ابزار می توانید از طریق لینک Google Webmaster tool، مسیر Webmaster tool dashboard > Crawl errors > Not found > را طی کنید.

خطای 404

بعد از اینکار روی هر یک از لینک های نمایان شده کلیک کنید. سپس شما گزینه ای با نام linked from را خواهید دید که به شما اعلام می کند صفحات یافت شده از چه مکانی پیوند خورده اند. از این ابزار دم دستی همچنین می توانید به منظور پیدا کردن لینک های بالقوه روی وبسایت خود بهره ببرید.

notfound

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید، می توانید از یک پلاگین با نام redirection به منظور ردیابی و هدایت کردن صفحات خطای ۴۰۴ از داشبورد خود عمل کنید. این همان چیزی است که من در وبسایت رهیافت از آن بهره می برم. بعد از اینکه شما یک لیست از صفحات ۴۰۴ تحت دامین خود را پیدا کردید، چندین راه برای برخورد با آنها وجود دارد که به شرح زیر می باشند :

مورد دیگری که باید به دقت به آن توجه کنید این است که اگر شما وبسایتی با هزاران صفحه ۴۰۴ در اختیار دارید، نیازی به رابطهای موتور جست و جو ندارید چرا که منابع آنها برای اعمال روی چنین صفحاتی نیز محدود است. به همین دلیل بهترین راه کار این است که هر زمان که امکان آن وجود داشت، ریدایرکت کرده و یا به منظور جلوگیری از دسترسی رابطها به این صفحات از Robots.txt استفاده کرده و آنها را با استفاده از ابزار Google Webmaster حذف کنید. این سیاست مخصوصاً زمانی که شما تمامی پوشه ها یا صفحات category/tag را از وبسایت خود حذف کرده اید بسیار ایده آل به نظر می رسد. در این زمینه می توانید برای یادگیری بیشتر به آموزش هایی که در اینترنت منتشر شده مراجعه کنید.

404-NotFound-page

صفحات ۴۰۴ دشمنان SEO تلقی نمی شوند، اما به هر حال اصلا خوب نیست که یک لیست بلند بالا از صفحات ۴۰۴ در وبسایت خود داشته باشید. در واقع نگرانی اصلی من در مورد صفحات ۴۰۴ این است که آنها تجربه کاربری ضعیف و ناخوشایندی را برای بازدیدکنندگان از وبسایت فراهم می کنند. با توجه به اینکه ما با بهینه سازی موتور جست و جو همیشه سعی داریم یک تجربه کاربری خوب را برای کاربران وبسایت خود فراهم آوریم پس در همه حال باید مواظب چنین صفحاتی بوده، آنها را مدیریت و کنترل کرده تا تلاش های ما در جهت ارائه یک تجربه خوب برای کاربران هدر نرود.

شما چگونه صفحات ۴۰۴ تحت بلاگ یا وبسایت خود را مدیریت می کنید؟ آیا در چنین مواقعی یک ریدایرکشن تنظیم می کنید یا از یک صفحه سفارشی ۴۰۴ بهره می برید؟ شما هم می توانید تجربیات خود را در مورد چنین خطاهایی را با ما و دیگر کاربران در بخش نظرات در میان بگذارید. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید 3 دیدگاه

*

مجله فناوری اطلاعات رهیافت
ارتباط آسان - مشاوره رایگان
تلفن بخش مشاوره: 09338334227
تلفن بخش فروش: 061-34453991
تلفن بخش پشتیبانی: 061-34453991
ایمیل پشتیبانی: info@itrahyaft.ir
ایمیل مدیریت: manager@itrahyaft.ir
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شرکت فناوری اطلاعات رهیافت محفوظ می باشد - از ایده تا اجرا توسط شرکت فناوری اطلاعات رهیافت
لودینگ در حال بارگذاری