۸ قانون طلایی که موفقیت پروژه را تضمین می نماید

۸ قانون طلایی که موفقیت پروژه را تضمین می نماید

تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ موضوع: مدیریت پروژه نویسنده: مهرزاد دریس

برای رسیدن به موفقیت در پروژه ها به چه عناصری نیاز است؟

 

۱- پشتیبان مالی: شما به یک پشتیبان مالی مشتاق نیاز دارید که اهمیت پروژه برای کسب و کار را کاملا درک کند. و موفقیت پروژه برای او بسیار مهم باشد. پشتیبانهای مالی میبایست منابع لازم برای پشتیبانی شما و نفوذ کافی را در کسب و کار داشته باشند.

۲- اهداف: با پشتیبان مالی پروژه جلسه ای ترتیب دهید و بر روی اهداف مشخص پروژه به توافق برسید. البته مطمئن شوید این اهداف واقع گرا باشند. همچنین مطالعه امکان سنجی به منظور اطمینان از اینکه آیا آنچه در جلسه بر سر آن به توافق رسیده اید قابل دسترسی هستند.

۳- محدوده: سعی کنید محدوده پروژه را حداقل نگه دارید. اگر با اطمینان نمی توانید محدوده پروژه را تعیین کنید، سعی کنید کمتر از آن چیزی که می توانید تحویل دهید را در بیانیه محدوه پروژه بیاورید. اقلام قابل عرضه ای را که در مسیر بحرانی پروژه قرار ندارند را شناسایی کنید و برای تحویل این موارد پس از اتمام پروژه در صورت نیاز مذاکره کنید.

۴- منبع یابی: بهترین افراد ممکن را بیابید. و سپس در صورت نیاز به دنبال افرادی که آنها را یاری دهند جستجو کنید. معمولا به افراد بیشتری نسبت به آنچه براورد می کنید نیاز دارد. بسیار مهم است که بدانید داشتن افرادی به عنوان “ذخیره” در تیم پروژه بسیار ضروری است. این افراد می توانند در صورت نیاز از طریق تیمهای دیگر سازمان و یا به صورت قراردادی تامین شوند.

۵- برنامه ریزی: موفقیت شما در پروژه بر اساس قابلیت تحویل پروژه منطبق بر برنامه پروژه سنجیده می شود. بنابراین باید برنامه ریزی بسیار هوشمندانه باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشت برنامه ریزی چند ماهه و با جزئیات کامل است. زمان باقی مانده از پروژه را به صورت کلی برنامه ریزی نمایید. از برنامه ریزی بیش از حد پرهیز نمایید، به سراغ کارهای بسیار کوچک به عنوان وظایف مستقل نروید و انها را در دل وظایف دیگر جا دهید، اما دقت کنید که در این کار دچار افراط نشوید. پس از اینکه از برنامه خود مطمئن شدید به آن بچسبید و سعی کنید از آن تخطی نکنید.

۶- فرآیندها: فرایندهایی برای مدیریت زمان، هزینه، کیفیت، تغیرات، کیفیت و مسائل پیش رو پیاده سازی نمایید. معمولا متدولوژی های مدیریت پروژه شامل فرایندهای مورد نیاز هستند. این فرایندها را در تمام تیم به اشتراک بگذارید و مطمئن شوید همه افراد با جدیت از انها پیروی می کنند.

۷- پیگیری: پس از پایان برنامه ریزی، نیاز به پیگیری پیشرفت کار دارید. میزان پیشرفت کار را با توجه به بودجه و زمانبندی دنبال کنید. ریسکها و مسائل را پیگیری نمایید. میزان موثر بودن کار انجام شده را تعیین نمایید و به اینکه چه میزان از کار تکمیل شده است حساس باشید.

۸- گزارش دهی: گزارش وضعیت پروژه را به صورت هفتگی ارائه دهید. گزارش ها را به صورت خلاصه و ۱۰۰% دقیق بنویسید. گزارش خوب برای پشتیبان مالی، گزارشی است که به صورت کلی باشد و برای افراد تیم گزارشی است که جزئیات در آن ذکر شده است. گزارش باید بر روی مسائل جاری متمرکز باشد. بیاد داشته باشید که گزارش پروژه ابزار بسیار مناسبی برای جلب پشتیبانی افراد موثر در پروژه و تمرکز آنها بر روی نتیجه کار است. با در اختیار داشتن تیمی که همه آنها دارای انگیزه کافی برای دستیابی به اهداف پروژه هستند، بیشترین شانس موفقیت را خواهید داشت.


این ۸ قانون طلایی برای هر نوع پروژه با هر اندازه ای مناسب است. البته به این اندرز من نیز توجه کنید که هر کاری را که می توانید در جهت دستیابی به اهداف پروژه انجام دهید، اما زیرکانه و در کوتاهترین زمان ممکن، البته با حفظ کیفیت کار!

 

گردآورنده: محمدمهدی لطفی نژاد

دیدگاه خود را بیان کنید 0 دیدگاه

*

مجله فناوری اطلاعات رهیافت
ارتباط آسان - مشاوره رایگان
تلفن بخش مشاوره: 09338334227
تلفن بخش فروش: 061-34453991
تلفن بخش پشتیبانی: 061-34453991
ایمیل پشتیبانی: info@itrahyaft.ir
ایمیل مدیریت: manager@itrahyaft.ir
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شرکت فناوری اطلاعات رهیافت محفوظ می باشد - از ایده تا اجرا توسط شرکت فناوری اطلاعات رهیافت
لودینگ در حال بارگذاری