چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آنها دست پیدا کنیم

چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آنها دست پیدا کنیم

تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ موضوع: مدیریت پروژه نویسنده: مهرزاد دریس

برای رسیدن به اهداف خود به چه چیز نیاز داریم؟

مدیران پروژه بزرگ در تعیین اهداف و دستیابی به آنها اغلب موفق عمل می کنند. هر پروژه زمان تحویل از پیش تعیین شده ای دارد، بنابراین اگر می خواهید پروژه تان را به موقع تحویل دهید، بایست هدف گرا باشید. در اینجا به ۵ نکته قابل توجه اشاره می کنم.

۱- تعیین اهداف مهم

در هر پروژه هر چیزی اولویتی دارد. با حامی پروژه جلسه ای ترتیب دهید و موارد مهمی را که دستیابی به آنها حیاتی است را مشخص نمایید. از آنها این سئوال را بپرسید: ” آن سه مورد حیاتی و مهمی که پروژه می بایست در پایان تحویل دهد، کدامند؟”
این سه چیز می بایست در زمان مناسب، بودجه مشخص و ویژگیهای توافق شده تحویل داده شوند. و یا اینکه می بایست سه قلم قابل عرضه کلیدی یا حتی سه ارزش تجاری عمده تولید نمایید.

goals

۲- اهداف تان را به روشنی تعیین نمایید

پس از آنکه سه مورد مهمی را که در قسمت قبل توضیح داده شد را مشخص نمودید، آنها را به اهداف پروژه تان تبدیل کنید. برای این منظور از رویکرد SMART (Specific, Measurable, Attainable, Realistic and Time-Bound) استفاده نمایید. استفاده از رویکرد [۱] SMART راه مناسبی برای اطمینان از آن است که اهداف پروژه آنقدر روشن و واضح هستند که کار به خوبی پیش رود.

۳- اهدافتان را به اشتراک بگذارید

اهداف پروژه را بر روی سیستم اتوماسیون مدیریت پروژه یا دیگر نرم افزارهای همکاری درون سازمانی قرار دهید تا افراد ذیصلاح به آن دسترسی یابند. یا اینکه آنها را پرینت بگیرید و بر روی دیوار در جایی که دیده شوند قرار دهید. و سپس برای تیمتان شرح دهید که اهداف شما چیست و چرا دستیابی به آنها اینقدر مهم است؟
اهدافتان را با کلیه ذینفعان کلیدی به اشتراک بگذارید. اطمینان حاصل نمایید که همه کسانی که بر روی پروژه کار می کنند می دانند چه کاری باید انجام دهند و همگی بر روی یک چشم انداز مشترک کار میکنند.

۴- یک برنامه اجرایی ایجاد نمایید.

داشتن اهداف مشخص روزانه در پیش رویتان بسیار پسندیده است اما لازم است که برای دستیابی به آنها جدی باشید و برنامه عملیاتی تدوین نمایید. برنامه پروژه را مجددا باز نگری نمایید و همه وظایفی را که در دستیابی به اهدافتان به شما کمک خواهند کرد، تعیین نمایید.
این کارها، فعالیتهای پر اهمیت پروژه محسوب می شوند و در کنار هم برنامه اجرایی را تشکیل می دهند.
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید انتساب بهترینهای تیم پروژه برای انجام این فعالیتها و اطمینان خاطر از اینکه همه آنچه بدان نیاز دارند را در اختیار دارند، است.

۵- پایش پیشرفت

از داشبورد پروژه برای تمرکز بر روی وظایف پر اهمیت در برنامه تان استفاده نمایید. یک داشبورد مدیریت پروژه مناسب، پیشرفت روزانه وظایف مهم را نمایش می دهد و به شما قابلیت نظارت و پایش بر فعالیتهای پروژه را می دهد.
پیگیری روزانه وضعیت پروژه، حل سریع مسایلی که بروز می کنند را میسر می نماید. همچنین می توانید شخصا بر روی وظایف و منابع نظارت داشته باشید. در صورتیکه فعالیتها از مسیر اصلی خود خارج می شوند بلافاصله می توانید آنها را به مسیر اصلی باز گردانید. هر چیزی را با قدرت هر چه تمام انجام دهید و مطمئن شوید وظایف با اهمیت به موقع به اتمام می رسند. در اینصورت است که می توانید انتظار داشته باشید که به اهداف اصلی پروژه دست خواهید یافت و پروژه را به سوی موفقیت هدایت می نمایید.


[۱] اسمارت مخفف کلمات خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع گرایانه و دارای محدودیت زمانی است.

 

گردآورنده: محمدمهدی لطفی نژاد

دیدگاه خود را بیان کنید 1 دیدگاه

*

مجله فناوری اطلاعات رهیافت
ارتباط آسان - مشاوره رایگان
تلفن بخش مشاوره: 09338334227
تلفن بخش فروش: 061-34453991
تلفن بخش پشتیبانی: 061-34453991
ایمیل پشتیبانی: info@itrahyaft.ir
ایمیل مدیریت: manager@itrahyaft.ir
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شرکت فناوری اطلاعات رهیافت محفوظ می باشد - از ایده تا اجرا توسط شرکت فناوری اطلاعات رهیافت
لودینگ در حال بارگذاری