یک مدیر پروژه موفق چه ویژگی هایی دارد

یک مدیر پروژه موفق چه ویژگی هایی دارد

تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ موضوع: مدیریت پروژه نویسنده: مهرزاد دریس

یک مدیر پروژه در طول روز چه کارهایی انجام می دهد؟

 

نقش رسمی شما به عنوان مدیر پروژه تحویل پروژه در زمان مناسب، با بودجه تعیین شده و طبق مشخصات مورد نیاز مشتری است. به منظور دستیابی به این مهم ۵ کار باید انجام دهید.

۱- یک تیم کارا ایجاد کنید

پروژه های عظیم توسط تیمهای توانمند انجام میشوند. وظیفه شما استخدام بهترین افراد ممکن برای تیم پروژه تان است. اطمینان حاصل کنید که مهارتهای آنان مکمل یکدیگر است، در این صورت همه تجربیان و مهارتهای مورد نیاز انجام موفق آمیز پروژه را در اختیار خواهید داشت.
شما می بایست یک شرح کار تفصیلی برای هر یک از افراد تیم پروژه تان تدوین نمایید، در اینصورت همگی خواهند دانست که در هر مرحله از راه چه انتظاری از آنان می رود. تنها با یک تیم تاثیر گذار که همه از آنچه از آنان انتظار می رود درک روشنی دارند، شما به نتیجه مطلوبتان خواهید رسید.

SEP_Teamwork_white

۲- ایجاد انگیزه و رهبری

حامی تیم پروژه و مثبت اندیش باشید، خودتان به عنوان رهبر تیم دست بکار شوید و انگیزه لازم برای انجام کاری شبیه به کار خودتان در آنها ایجاد نمایید. اگر شما می خواهید دیگران به سختی کار کنند، نسب به ارائه یک کار قوی توسط خودتان مقید باشید. برای این منظور کارهای زیر را انجام دهید:

– مصداقی رهبری کنید.
– برای تیم مسیر را تعیین و هموار نمایید.
– آنها را تشویق نمایید که بهترین کارشان را ارائه دهند.
– به آنها نشان دهید که مراقب آنها و شاهد مشارکت موثرشان هستید.

یک مدیر پروژه می بایست تیم را بطور کاملا موثر مدیریت نماید و مطمئن شود هر فردی میداند چه کاری را در چه زمانی بایست انجام دهد.
گاهی اوقات ممکن است برای اطمینان از اینکه همه کارها بدرستی و در زمان تعیین شده صورت پذیرفته اند به شدت سخت گیری کنید و به هیچ وجه کوتاه نیایید. گاهی اوقات نیز این قدرت را به تیمتان بدهید که تصمیمات مناسب را خودشان اخذ نمایند.
اگر پروژه از مسیر اصلی خارج شده است، نقش شما شناسایی دلیل یا دلایل آن و پیاده سازی یک برنامه جایگزین برای برگرداندن آن به مسیر اصلی است.

۳- مدیریت مالی

هر پروژه بودجه ای دارد، خواه این بودجه بطور شفاف تعریف شده باشد یا خیر، شما باید مطمین شوید که هزینه اضافی صرف نمی کنید. چرا که در پایان مشتری یا حامی مالی شما از نتیجه کار راضی نخواهد بود.
مسائل مالی را با دقت بررسی کنید، هر یک از هزینه ها را با جزییات آن ثبت نمایید و از قبل بودجه آن را تعیین نمایید. در اولین زمان ممکن به مشتریان درباره هزینه هایی که بودجه آن تعیین نشده است، تذکر دهید، و در مسایل مالی با آنان شفاف باشید. اگر به بودجه بیشتری نیاز دارید، از درخواست آن نهراستید.

۴- کنترل تغییرات

بعنوان مدیر پروژه ، شما اصلی ترین فرد درگیر با تغییرات محدوه پروژه هستید. خزش محدوده، پروژه را نابود می سازد. هیچگونه تغییری را بدون آنکه تاثیر آن را بر بودجه و برنامه پروژه دقیقا بررسی نکرده اید، نپذیرید. اغلب تغییرات هزینه مالی دارند و زمانبندی شما را تغییر می دهند.
شما ممکن است تغییرات را بپذیرید، اما باید مشتری شما از تغییراتی که بر روی پروژه تاثیر می گذارند، آگاه شود و با آن موافقت کند. تغییرات پروژه تان را کنترل نمایید و فقط بر روی مواردی که کاملا تایید شده اند و در برنامه تان گنجانده اید و فکری برای منابعشان کرده اید کار کنید.

۵- ارتباطات شفاف

مدیران پروژه منبع ارتباطات پروژه هستند. بطور مرتب با بخشهای ضعیف پروژه ارتباط موثر برقرار کنید و مشتاقانه در جریان چگونگی پیشرفت کار قرار گیرید. این کار باعث می شود ذینفعان اطمینان خاطر بیابند که همه چیز تحت کنترل است.

nebo_blog_brain_PM

خزش محدوده (Scope Creep)
گسترش افسارگسیخته محدوده پروژه را گویند.
خزش محدوده به معنای کار بیشتر بدون پول و زمان اضافی برای تیم است. هر شخص ذیصلاحی ممکن است از شما کار بیشتری بطلبد و صرفا به این دلیل که شما اولین تغییر را پذیرفته اید، تغییرات بعدی سرازیر می شوند. در اینصورت از که پروژه شما هیچگاه پایانی نخواهد داشت. و همواره چیزی برای اضافه کردن به پروژه وجود دارد.
بعنوان راه حل ساده اما بصرفه پیشنهاد می کنم تغییرات را تنها در ابتدای پروژه بپذیرید. هر چقدر در پروژه به پیش بروید اعمال تغییرات هر چند جزیی در پروژه زمانبر تر و پیچیده تر می گردند.

 

گردآورنده: محمدمهدی لطفی نژاد

دیدگاه خود را بیان کنید 0 دیدگاه

*

مجله فناوری اطلاعات رهیافت
ارتباط آسان - مشاوره رایگان
تلفن بخش مشاوره: 09338334227
تلفن بخش فروش: 061-34453991
تلفن بخش پشتیبانی: 061-34453991
ایمیل پشتیبانی: info@itrahyaft.ir
ایمیل مدیریت: manager@itrahyaft.ir
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شرکت فناوری اطلاعات رهیافت محفوظ می باشد - از ایده تا اجرا توسط شرکت فناوری اطلاعات رهیافت
لودینگ در حال بارگذاری